BİZ SİZİ ARAYALIM FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Pediatrik Otolarengoloji

Genizeti Büyümesi (Adenoid Hipertrofisi)

Genizeti, burunun arka açıklığında, geniz bölgesinin arka üst duvarına doğru yerleşmiş lenf dokusudur. Doğumdan itibaren bulunur. Çocukların 1 - 2 yaştan itibaren daha sık üst solunum yolu enfeksiyonları (ÜSYE) geçirmesi ile büyüyüp burun solunumunu tıkayabilir.

Genizeti büyümesi olan çocukta ağız açık uyuma, horlama, uykuda terleme, ağızdan su gelmesi, huzursuz bir uyku görülebilir. Yine geçmeyen burun akıntıları, sık geçirilen orta kulak hastalıkları, inatçı öksürükler ve tekrarlayan sinüzitler geniz etinin yarattığı diğer problemlerdir.

Genizeti büyüklüğü saptandığında, tedavisi genizetinin alınmasıdır. Genel anestezi altında yapılan kısa süreli bir cerrahidir. Hastanede kalmayı gerektirmez. Ameliyat sonrası hızlı ve ağrısız bir iyileşme dönemi vardır.

Genizetine bağlı yeterli burun solunumu yapamayan çocuklarda, tıkanıklık ileri boyutlarda ise, yüz kemiklerinde gelişim bozukluklarına bağlı adenoid yüz görünümü, uyku apnesi, öğrenme ve gelişme gerilikleri, okul çağı çocuklarda konsantrasyon yetersizliği ve performans düşmesi görülebilir. Bu değişikliklerin oluşmaması için erken yaşta ameliyat ile tedavi önerilmektedir.

Çocuklarda Orta Kulak Hastalıkları ve Ventilasyon Tüpü Uygulaması

Orta kulak enfeksiyonları çocukluk çağının en sık rastlanan enfeksiyonlarındandır. Akut otitis media dediğimiz orta kulak enfesksiyonu kulak ağrısı, ateş, huzursuzluk, işitme kaybı, akıntı gibi şikayetler ile kendini gösterir. Muayenede kulak zarında kızarıklık, damarlanmada artma, bazen de dışarı doğru bombeleşme görülebilir. Antibiotikler ve ağrı kesici ilaçlar verilerek tedavi edilir.

Akut seröz otit veya efüzyonlu otitis media dediğimiz orta kulakta sıvı toplanması oluşturan hastalıkta ise, işitme kaybı, zarda çökme ön planda olan şikayetlerdir. Ağrı ya sürecin başlangıcında olabilir. Kulak zarı sedef renginden erguvani renge doğru renk değiştirir, matlaşır ve damarlanması artar. Antibiotik ilaçlar verilerek sıvı giderilmeye çalışılır, bu dönemde sakız çiğneme,balon şişirme gibi önerilerle östakinin açılması sağlanır. Bazen tüm tedavilere rağmen orta kulaktaki sıvı gerilemeyebilir. Bu durumda kulak zarına ventilasyon tüpü yerleştirilir. Bu işlemde kulak zarına küçük bir çizik oluşturulup orta kulaktaki sıvı çekilir ve zar üzerine hava geçişini sağlayan ventilasyon tüpü yerleştirilir.

Bedamcik Hastalıkları (Tonsiller Hipertrofi, Kronik Tonsillit)

Küçük dilin her iki tarafında yerleşmiş farklı boyutlarda olabilen lenf dokusudur. Bademcikler bazen aşırı büyüyerek hava yolunu daraltır. Horlama, uyku apnesi, yutma zorlukları gibi sıkıntılar yaratırlar. Bazen sık enfeksiyon atakları ile birlikte, ateş, boğaz ağrısı, eklem ağrıları gibi şikayetler de oluştururlar. Özellikle erişkinlerde asimetrik büyümelerde tümoral hastalıklar düşünülmelidir. Çocuklarda yılda 5 - 6 enfeksiyon atağı geçirilmesi bademcik ameliyatı için gerekçe oluşturur.

Erişkinlerde daha az sayıda ataklarda da bademciklerin alınması gerekir. Bademcik ameliyatları Thermal Welding yöntemi ile yapılmaktadır. Bu yöntem ile kontrollü ve düşük ısıda en az kanama ile ameliyat gerçekleştirlir. Thermal Welding kullanıldığında ameliyat sonrası ağrı düzeyi, ilk 48 - 72 saatte diğer yöntemlere göre daha az olmaktadır. Özellikle çocuklarda cerrahiye karar vermeden önce altta yatan PFAPA sendromu, FMF gibi sistemik hastalıklar araştırılmalıdır.


GENİZ ETİ BÜYÜMESİ & BADEMCİK HAS.

Genizeti Büyümesi (Adenoid Hipertrofisi) Genizeti, burnun arka açıklığında, geniz bölgesinin arka üst duvarına doğru yerleşmiş lenf dokusudur. Doğumdan itibaren bulunur. Çocukların 1-2 yaştan i...

Devamı