ÜCRETSİZ ÖN GÖRÜŞME FORMU

Detaylı bilgi almak ve ücretsiz ön görüşme randevusu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Meme Estetiği

Meme Büyütme

Bu ameliyat, genellikle implantların, yani protezlerin kullanımı yoluyla meme şeklini ve boyutunu değiştirme ameliyatıdır. Doğuştan gelişmemiş olan memeler hem büyütülüp, hem de beraberinde sarkma da eşlik ediyorsa dikleştirilebilir.

Operasyon, genel anestezi altında yaklaşık 1,5 saat içinde tamamlanmaktadır.

Meme Büyütme Ameliyatında İmplant seçimi: Silikon mu? Salin (Serum Fizyolojik) implantlar mı?

Her iki tip implantın da dış kılıfı silikondan yapılmaktadır. Farkları içerikleridir. Salin implantlar serum fizyolojik (tuzlu su) ile doluyken, son jenerasyon silikon implantlar yüksek kohesiv jel (yoğun kıvamlı silikon jel) ile doludur.  Silikon implantlar, salin implantlara göre daha doğal görünüm sağlamaları ve daha doğal hissedilmeleri nedeni ile günümüzde altın standart olarak kabul edilir. Son jenerasyon silikon implantların özel kıvamları sayesinde kopma, yırtılma ve patlama gibi riskleri son derece düşüktür.

Yuvarlak implantlar mı? Anatomik implantlar mı?

Yuvarlak meme implantları, üst memeye dolgunluk vermek ve göğüsleri daha görünür kılmak için tercih edilir. Anatomik meme implantları, damla şekline sahiptir ve memelerde daha doğal görünümü sağlamak için kullanılır.

İmplantın Boyutu

İmplantın boyutunun belirlenmesinde doktorun yaptığı ölçümler ve hastanın istekleri belirleyicidir.

Meme Büyütme Ameliyatı Kesi Yerleri

İmplantların yerleştirilmesi için sıklıkla kullanılan 3 kesi yeri vardır:

 • Meme altı kıvrımı: Çok popüler olarak kullanılan kesi yeridir. Tam meme altındaki kıvrıma denk getirilir. 
 • Transaksiller: Koltuk altındaki katlantı içerisinde iz gizlenebilmektedir. Memelerinde herhangi bir yara izi istemeyen hastalar için tercih edilebilir.
 • Periareolar: Meme başındaki kahverengi bölüm ile ten rengi arasındaki çizgide olan ve iyileşme sonrası izi oldukça zor fark edilen kesi yeridir.

İmplant Planı

Protezin yerleştirildiği temel 2 plan mevcuttur:

 • Submüsküler: Kas altı planıdır. Genellikle çok ince ve zayıf meme dokusu olan kadınlar için kullanılır. 
 • Subglanduler: Meme dokusunun altındaki plandır. Ameliyat sonrası iyileşme süresi kas kesilmediği için daha kısadır. Ancak yeterli meme dokusu yoksa implantın cilt altı hissedilebilirliği artacağı için her hastada tercih edilemez.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası

Hasta genellikle bir gece hastanede kalır. Dren konulmuşsa taburculuk öncesi çekilir. Eriyen dikişlerin kullanılması nedeni ile dikiş alınmasına gerek yoktur. 3 gün sonra duş alınabilir. Hasta 1. haftada masa başı işlere dönebilir. Ancak ağır, efor gerektiren işler 4-6 hafta sonra yapılabilir.

İmplantlarla İlgili Yaygın Endişeler

"İmplantlar güvenli midir?"
İmplantların güvenilirliği Amerikan FDA tarafından onaylanmıştır. İmplantların meme kanserine yol açmadığı kanıtlanmıştır.

"İmplant mevcutken bebeğimi emzirebilir miyim?"
Gönül rahatlığı ile bebeğinizi emzirebilirsiniz. İmplantların belli bir süre sonra değiştirilmesi zorunlu mudur? İmplantların herhangi bir problem ortaya çıkmadığı sürece değiştirilmesi gerekmez.

Alternatif Yöntem: Yağ Enjeksiyonu ile Meme Büyütme

İmplantlara alternatif olarak yağ transferi (lipografting) yapılabilir.  Yağ doku, genellikle hastanın karın, bel, basen ve kalça bölgesinden alınır ve daha sonra meme dokuları içine özel bir teknoloji kullanılarak enjekte edilir. Otolog, yani hastanın kendisinden alınan yağ grefti, enjeksiyon yolu ile meme dokusuna aktarılır. İmplant ve yağ enjeksiyonu kombinasyonu ile “kompozit meme büyütme” ameliyatı da yapmak mümkündür. 

Bu sayede özelikle göğüs ön duvarı çok zayıf olan hastalarda daha doğal bir görüntü elde etmek mümkün olacaktır.

Meme Küçültme

Meme küçültme ameliyatı (redüksiyon mammoplasti) memeyi yeniden şekillendirmek ve meme boyutunu azaltmak için memelerden doku ve derinin bir kısmının çıkarılması işlemidir. Ayrıca ameliyatta büyük olan areola (meme başı çevresindeki kahverengi doku) da daha estetik bir boyuta küçültülebilmektedir.

Büyük ve sarkık memeler omuzlarda çökme, boyun ve sırt ağrısı, meme altlarında dermatit gibi sağlık problemlerine de yol açmaktadır. Ayrıca kıyafet bulmada güçlük, sosyal hayatta çekingenlik gibi psikososyal problemlere de neden olabilir.

Meme Küçültme Yöntemleri

 • İzsiz (Liposuction): Az miktarda küçülme ihtiyacı gösteren, deri elastikiyeti iyi olan, daha çok genç hastalarda uygulanabilen bir yöntemdir.
 • Periareolar: Nihayi iz areola (meme başı çevresindeki kahverengi doku) çevresinde kalacaktır. Belirgin sarkması olmayan, az miktarda küçültme planlanan hastalarda uygulanabilir.
 • Lolipop: İz bir lolipop benzeri areola çevresinde ve meme üzerinde dik bir çizgi şeklinde kalacaktır.  Genellikle iyileşme tamamlandığında izler soluklaşır ve belirginliğini kaybeder. Orta düzeyde sarkıklığı olan ve belirgin küçülme ihtiyacı gösteren memelerde kullanılabilir.
 • Ters T: Lolipop tarzı ize meme altı kıvrımında seyreden yatay bir iz de eklenir. Aşırı düzeyde sarkması olan, çok büyük memelerde kullanılan bir yöntemdir.

Operasyon, genel anestezi altında yaklaşık 2-3 saat içinde tamamlanmaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası

Hasta genellikle bir gece hastanede kalır. Dren kullanılmışsa taburculuk öncesi çekilir. Eriyen dikişlerin kullanılması nedeni ile dikiş alınmasına gerek yoktur. 3 gün sonra duş alınabilir. Hasta 1. haftada masa başı işlere dönebilir. Ancak, ağır, efor gerektiren işler 4 hafta sonra yapılabilir. Ameliyat sonrası hasta anatomik sütyeni 3-4 hafta kullanmalıdır.

Meme Küçültme Ameliyatı ile İlgili Yaygın Endişeler

Meme başı hissim korunacak mı? Bebeğimi emzirmem mümkün olacak mı? Ameliyatlarda meme başı hissini ve dikliğini koruyacak şekilde “meme başı kompleksi” taşınarak küçültme işlemi yapılır. Bu sayede emzirme şansınız da devam edecektir.

Meme Dikleştirme (Mastopeksi)

Doğum ya da kilo alıp verme nedeniyle memelerinde sarkması olan hastalarda memeyi yeniden şekillendirmek ve dikleştirmek için uygulanan ameliyattır. Aynı seansta hem dikleştirme, hem de boyutu artırmak için silikon protez ile büyütme ameliyatı yapılabilir.

Meme Dikleştirme Yöntemleri

 • Periareolar: Nihayi iz areola (meme başı çevresindeki kahverengi doku)  çevresinde kalacaktır. Az miktarda sarkması olan hastalarda uygulanabilir.
 • Lolipop: İz bir lolipop benzeri areola çevresinde ve meme üzerinde dik bir çizgi şeklinde kalacaktır.  Genellikle iyileşme tamamlandığında izler soluklaşır. Orta düzeyde sarkıklığı olan hastalarda kullanılabilir.
 • Ters T: Lolipop tarzı ize meme altı kıvrımında seyreden yatay bir iz de eklenir. Aşırı düzeyde sarkması olan hastalarda kullanılan bir yöntemdir.

Operasyon genel anestezi altında, yaklaşık 2-3 saat içinde tamamlanmaktadır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı (Mastopeksi) Sonrası

Hasta genellikle bir gece hastanede kalır. Dren konulmuşsa taburculuk öncesi çekilir. Eriyen dikişlerin kullanılması nedeni ile dikiş alınmasına gerek yoktur. 3 gün sonra duş alınabilir. Hasta 1. haftada masa başı işlere dönebilir. Ancak, ağır, efor gerektiren işler 4 hafta sonra yapılabilir. Ameliyat sonrası hasta anatomik sütyeni 3-4 hafta kullanmalıdır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı ile İlgili Yaygın Endişeler

"Meme başı hissim korunacak mı? Bebeğimi emzirmem mümkün olacak mı?"

Ameliyatlarda meme başı hissini ve dikliğini koruyacak şekilde “meme başı kompleksi” taşınarak dikleştirme işlemi yapılır. Bu sayede emzirme şansınız da devam edecektir.