Ücretsiz Ön Görüşme Formu

Detaylı bilgi almak ve ücretsiz ön görüşme randevusu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Liposuction (Yağ Alma) Ameliyatı

Liposuction, cilt altındaki fazla yağ dokusunun negatif basınç ile dışarı çekilmesi işlemidir. İşlem sırasında yağ, kanül adı verilen içi boş aletlerin minik kesilerden girilmesi aracılığı ile dışarı alınır. Günümüzde bilimsel ve teknolojik gelişmeler sayesinde liposuctionın lazer, RF veya ultrason ile kombine edilmesi sonucu liposuctionda yeni bir dönem başlamıştır. Ultrasonic liposuction daha az ağrı, morarma ve ciltte sıkılık etkileri ile klasik liposuctiondan ayrılır. Ayrıca ultrasonic liposuction ile alınan yağların ihtiyaç duyulan bölgelere de enjekte edilmesi mümkündür. Bu sayede kişinin vücudu bir heykeltraş gibi şekillendirilmekte, düz bir karının ötesinde karın kasları dahi simüle edilebilmektedir.

Yaygın olarak liposuction tedavisinin uygulandığı bölgeler:

  • Karın
  • Sırt
  • Kalça
  • Basen
  • Uyluk
  • Diz içi
  • Boyun ve çene altında kalan alan-gıdı bölgesi
  • Sütyen altı bölgesi ve
  • Üst kollar.

Genellikle istikrarlı bir vücut ağırlığına sahip, iyi bir cilt tonu ve elastikiyeti olan hastalar liposuction için aday hastalardır.

Operasyon süresi uygulama yapılacak bölge ya da bölgelere göre değişir, yaklaşık 1 ila 3 saat kadar sürer. Anestezi tipi uygulama yapılacak bölgenin yeri ve büyüklüğüne göre belirlenir. Çok küçük alanlar için lokal anestezi, alt vücut bölgeleri için spinal/epidural (belden uyuşturma) anestezi, yaygın liposuction için genel anestezi tercih edilir.

Liposcution Ameliyatı Sonrası

Hastanede kalış süresi liposuction yapılan bölgelerin genişliğine bağlıdır. Küçük bölgelerde yatış gerekmezken, geniş bölgelerde 1 gün yatış önerilir. Ameliyat sonrası 3-4 hafta kadar özel bir korse kullanmanız gerekecektir. 3 gün sonra duş alınabilir. Hasta birkaç gün içerisinde masa başı işlere dönebilir. Ancak, ağır, efor gerektiren işler 4-6 hafta sonra yapılabilir.

Liposuction Ameliyatı ile İlgili Yaygın Endişeler

Liposuction ameliyatı ile kişinin yağ hücre ayısı azaltıldığı için kilo alma kapasitesi de kalıcı olarak azaltılmış olur.

Liposuction asla bir obezite tedavi yöntemi ya da zayıflama ameliyatı değildir. Vücut şekillendirme ameliyatıdır.