Geri
Kapalı Burun Estetiği
5 Ağustos

Kapalı Burun Estetiği Nedir?
Kapalı burun estetiği, estetik ve/veya sağlık kaygılarıyla yapılan bir burun ameliyatıdır. Burun estetiği, görsel olarak burnun şeklinin beğenilmemesinden dolayı olduğu gibi, travmalar neticesinde de burun estetiği ameliyatına başvurulabilir. Bunun yanında eğer burnun solunum kanallarında bir problem varsa beraberinde çoğunlukla estetik problemler de bulunmaktadır. Estetik problemlere karşılık olarak yapılan burun estetiği ameliyatları arasında burnun küçültülmesi, burundaki asimetrinin giderilmesi, burun deliklerinin boyutunun düzeltilmesi, burnun sırtındaki tümseğin giderilmesi, burun ile dudak arasındaki açının düzeltilmesi, burundaki eğriliğin ya da burun ucu düşüklüğünün giderilmesi sayılabilir. 

Burun Estetiği İçin Yaş Sınırı Var mıdır?

Burun estetiği yapılabilmesi için kas ve iskelet sistemlerinin yeterli gelişimi sağlamış olması gerekmektedir. Burun estetiği için bir yaş sınırından ziyade, kemik ve kıkırdak gelişimine bakılsa da genel olarak kadınlarda 16, erkeklerde 17 yaşını geçmiş olması beklenmektedir.
Burun estetiği için her ne kadar bir üst yaş sınırı bulunmasa da, anestezi ve ameliyat sonrası komplikasyonların oluşturabileceği riskler dikkate alınır. Bu yüzden hastanın anestezi almasına engel olacak bir sorunu yoksa ameliyat da olabilir.

Kapalı Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Ağrı Olur mu?
Burun estetiği ameliyatı ile ilgili olarak doğru bilinen yanlışlardan biri, çok ağrılı olduklarının zannedilmesidir. Burun estetiği, ameliyat sonrası oluşabilen morluklar ve şişliklerden dolayı, ameliyat sonrası sürecin sancılı olduğu düşünülmektedir. Eskiden burun estetiği sonrası kullanılan tamponlar ve tamponların çıkarılmasında karşılaşılan sorunlar günümüzde tamponsuz ameliyatlarla aşılmıştır. Hastalar, geliştirilen yeni tekniklerle, kesi izi dahi olmayacak şekilde, çok az ağrı, morluk ve ödemle ameliyat sonrası süreci geçirmektedir. Burun estetiği ameliyatı sonrasında oluşabilen, morluk ve şişliği belirleyen faktörler arasında ameliyatta hangi tekniğin kullanıldığı, hastanın yaşı, cinsiyeti, kemik ve deri özellikleri rol oynamaktadır. 

Kapalı Burun Ameliyatında Kadın ve Erkek Burun Estetiği Farklı mıdır?Burun estetiklerinin sonuçları herkes tarafından değerlendirilmeye açık olsa da ameliyat öncesinde hastanın beklentisi ile hekimin deneyimi birleştiğinde istenilen sonuç elde edilebilmektedir.
Erkek burun estetiği ile kadın burun estetiği arasında prensip olarak farklılık yoktur, ancak estetik olarak farklılıklar vardır. Kadın ve erkeklerin burunlarının dudakla yaptıkları açı farklıdır. Erkek burnu dudak ile 90 derece açı yaparken; kadın burnunda bu açı daha fazladır yani kadın burnu daha kalkıktır. 
Kemik ve kıkırdaklardan oluşan bir iskelet yapısına sahip burun, deri altı dokularını da içeren yumuşak dokulardan oluşmaktadır. Burun estetiği yapılan ilk dönemlerde sadece kemik ve kıkırdak yapılarla ilgilenilirken artık estetik ameliyatlarda yumuşak dokulara da önem verilmektedir. Kapalı teknik burun estetiği bu bağlamda da tercih edilmektedir.

Kapalı Burun Estetiği Nedir?
Kapalı teknik burun estetiği, burna yapılan estetik bir müdahale türüdür. Kapalı burun estetiğinin, açık burun ameliyatından temel farkı yapılan kesi ve dikişlerin burnun dışından değil de içinden yapılmasıdır. Açık burun ameliyatında, burnun ucundan küçük bir kesi yapılarak deri kaldırılırken; kapalı burun estetiğinde cerrahi işlemler burnun içinden yapılmaktadır. Açık burun estetiğinde, burnun iç yapısı rahatça görülebildiğinden bu teknik cerrahlar için hem eğitim aşamasının ilk yıllarında daha avantajlıdır hem de burnun iç yapısının rahat bir şekilde görülmesi açısından cerraha alan sağlamaktadır. Kapalı burun estetiği ise müdahale edilen alanın açık olmaması nedeniyle daha çok tecrübe, itina, bilgi gerektiren ameliyatlardır. Bu iki teknikten herhangi biri diğerinden “daha iyi” değildir. Burada asıl önemli faktör hekimin bu iki yöntem arasındaki mesleki deneyimleri ile uyuşan tercihleridir. İki teknik arasında tercih yapılırken yine de burnun yapısına, yapılacak ameliyatın kapsamına/içeriğine dikkat edilir. 

Kapalı Burun Estetiği Sonrasında Ameliyat İzi Kalacak mı?

Kapalı burun estetiğinin, açık burun estetiğinden temel avantajı burunda görünür bir dikiş ya da kesi izi kalmamasıdır. Ayrıca kapalı teknik ameliyatlarında burun ucu kesilmediğinden burun ucunda daha az ödem görülür, ödemler daha çabuk iner. Burnun ucundaki cilt kesilmediğinden dolayı sinirler zarar görmez, his kaybı yaşanmaz. Yine burun ucu kesilmediğinden dolayı burun ucu esnekliğini korur. Sertleşmez, doğal halini muhafaza eder. Kapalı teknikte genel olarak ödem ve morluk daha azdır.

Kapalı teknik burun ameliyatının bir diğer avantajı ise cerrahi müdahale sırasında burna cerrahın dışarıdan bakabilmesidir. Bu sayede burun ile yüzün üzerindeki göz, kaş, elmacık kemiği alın gibi unsurların oranları daha iyi takip edilebilmektedir. Böylece burnun doğallığı cerrahlar tarafından daha rahat korunabilmektedir.

Kapalı Burun Ameliyatı Sonrası Sosyal Yaşama Ne Zaman Dönülmektedir?
Kapalı teknik burun ameliyatından sonra öncelikle kanamayı önleyecek destekler çıkartılır. Ameliyatın ardından geçen 48 saat içerisinde oluşan hafif şişlik ve morluk azalıp yok olmaya başlar. Ortalama 1 hafta içerisinde nefes almayı kolaylaştıran atel ve bandajlar çıkartılır. 1 hafta ya da 10 günü tamamlandığında da normal gündelik rutine, sosyal hayatlara dönülebilir.

 

Ücretsiz Hızlı Online Randevu Al!

Ücretsiz hızlı randevu oluşturmak için hızlıca formu doldurun biz sizi arayalım.

Veya
Bizi Arayın 0232 259 14 44
Online Randevu
...