Ücretsiz Ön Görüşme Formu

Detaylı bilgi almak ve ücretsiz ön görüşme randevusu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Jinekomasti Düzeltmesi

Jinekomasti, erkek hastalarda kadın tipi meme büyümesidir. Hormonal bozukluklar, bazı ilaçların etkisi ile ortaya çıkabileceği gibi, genellikle altta yatan herhangi bir neden bulunamaz. Aşırı kilo problemi meme bölgesinde yağ birikimine yol açarak jinekomastiye yol açabilir. Jinekomasti hastanın kıyafet seçimlerini, sosyal hayatını olumsuz etkileyip, özgüven kaybına neden olabilir.

Ergenlik döneminde erkeklerin yaklaşık % 66’sında geçici jinekomasti görülmesi normaldir. O nedenle bu dönemde gelişen jinekomasti opere edilmez. Kalıcı jinekomasti varlığında operasyon kararı alınır.

Jinekomasti Düzeltme Yöntemleri

  • Liposuction: Yalnız yağ birikimi olan hastalarda sadece liposuction ile yağı dışarı almak mümkündür.
  • Eksizyon: Meme başının altından yapılan yarım daire şeklindeki kesi ile meme dokusuna ulaşılıp meme dokusu çıkarılır. Ancak, memede aşırı büyümeye bağlı sarkma söz konusu ise yalnız meme dokusunu çıkarmak yeterli olmayacaktır. Meme başının çevresinden deri çıkarılması da gerekecektir.
  • Kombine (Liposuction ve Eksizyon): Operasyona liposuction ile başlanır. Eğer liposuction ile alınamayan (ki genellikle sert meme dokusu liposuctiona dirençlidir.) doku kaldı ise, mini kesilerle bu dokulara ulaşılıp çıkarmak mümkündür.

Operasyon lokal anestezi, sedasyon (hafif uyku hali) ya da genel anestezi altında, yaklaşık 1-1.5 saat içinde tamamlanmaktadır.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası

Hasta genellikle aynı gün taburcu edilir. Dren çoğunlukla kullanılmaz. Kullanıldı ise (aşırı büyük memelerde kullanılabilir) taburculuk öncesi çekilir. Dikişiniz varsa, eriyen dikişlerin kullanılması nedeni ile alınmasına gerek yoktur. 3 gün sonra duş alınabilir. Hasta 3-4 gün içinde masa başı işlere dönebilir. Ancak, ağır, efor gerektiren işler 4 hafta sonra yapılabilir. Ameliyat sonrası hasta 3-4 hafta süre ile özel bir korse kullanır.