Geri
Burun Estetiğinde Ameliyat Teknikleri
5 Ağustos

Burun estetik  ameliyatları burnu oluşturan kemik, kıkırdak ve yumuşak dokulara uygulanan yeniden şekillendirme işlemleridir. Aynı zamanda nefes almada çok önemli rölü olan bu yapıların daha doğru açılarda ve şekillerde yeniden oluşturulmasıyla da nefese de önemli katkılar sağlar. Burun ameliyatlarında kullanılan burnu açma teknikleri cerrahlara cilt altında yer alan kıkırdak, kemik ve bağ dokusu yapılarına ulaşma imkanı sağlar.  Temel olarak açık ve kapalı teknik olarak iki yöntem uygulanmaktadır. Bu tekniklerin birbirine göre avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır.

   Açık teknik burun ameliyatlarında burun ucunun altındaki kolumella denilen yapının üzerindeki cildi içeren ve burun içinden devam eden kesi yapılır . Bu sayede cilt, kapalı ameliyatlardan farklı olarak yapılan 4 mm’lik extra  kesi sayesinde ekartör altına alınarak kaldırılabilir ve geniş bir görüş alanı sağlanır. Cerrahi görüş alanı daha rahat olduğundan cerrah iki eliyle daha geniş bir alanda daha rahat çalışma imkanı bulur. Aşırı eğri kemik ve kıkırdak yapıları olan hastalarda burun çatısına daha rahat müdahale imkanı sağladığından cerrah tarafından ilk tercih olabilir.  Kalın ciltli hastalarda cilt altı yağ ve bağ dokularına yapılacak müdahaleler açık teknikle daha efektif gerçekleştirilebilir. Revizyon vakalarından müdahale edilecek bölgeye göre her iki teknikte kullanılabilir. Kaburga kıkırdağı alınarak tüm yapıların baştan oluşturulacağı vakalarda açık teknik kullanılması daha uygun olacaktır. Bu yöntemde yapılan cilt kesi izi 3.ayda silikleşerek 6.ayda kaybolur ve normal yaşantıda ayırtedilemez.

   Kapalı yöntemde tüm kesiler burun içinden yapıldığından ciltte kesi olmaz ve dışardan gözle seçilebilecek bir iz ameliyat sonrası erken dönemde dahi olmayacaktır. İnci ciltli ve aşırı eğri olmayan bir burun yapısına sahip hastalarda ilk tercih yöntem olabilir. İnce ciltli hastalarda cilt altı yağ ve bağ dokuları mümkün olduğunca korunmalı ve sadece kıkırdak ve kemik yapılara müdahale gerektiğinden kapalı yöntem avantaj kazanmaktadır. Çünkü kapalı yöntemde burun ucunu asan bağ dokusu korunabilir. Açık ameliyatlarda bu doku çoğu zaman çıkarılması gerektiğinden alınmaktadır. Oluşan destek kaybı kıkırdak desteklerle yeniden sağlanır.

     Her iki ameliyat tekniğinde de burun ucunu asan bağ dokusu dışındaki tüm yapılar aynı planda ameliyat edilebilir; kemik kesileri ve burun sırtı müdahaleleri aynı şekilde yapılabilir. İki teknik arasında morluk, şişlik ve iyileşme hızı arasında net bir fark oluşmaz. Ağrı açısından teknikler arasında fark yoktur.

     Olacağınız ameliyatın sonucunu belirleyecek en doğru yöntem hekiminizin yaptığı muayene sonrası tercih edeceği yöntemdir.

Ücretsiz Hızlı Online Randevu Al!

Ücretsiz hızlı randevu oluşturmak için hızlıca formu doldurun biz sizi arayalım.

Veya
Bizi Arayın 0232 259 14 44
Online Randevu
...