Liposuction Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Liposuction Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Liposuction

Şişmanlık ya da obezite gibi kilo problemleri olan kişilerin fazla yağlarının alınarak vücuttan atılması için uygulanan işleme liposuction adı verilir. Bu yönteme halk arasında yağ alma ameliyatı da denilmektedir. Günümüzde en çok tercih edilen estetik ameliyatlardan biri olan liposuction ile bölgesel zayıflama sağlanabilir. Bu uygulama ile kalça, karın, basen, diz ve bel gibi bölgelerde bulunan inatçı yağların alınması sağlanır.

Liposuction nasıl uygulanır?

Çeşitli yöntemlerde akışkan hale getirilen yağ dokularının, kanüller yardımıyla dışarı atılması şeklinde uygulanır. Liposuction, yağ alma işlemi uygulanacak olan bölgeye açılan 1-2 mm’lik kesilerden, yine aynı boyutlarda olan kanullerin içeri sokulması ve yağ hücrelerinin alındıktan sonra, elektrik süpürgesine benzeyen bir alet yardımıyla vakumlanarak dışarı çekilmesi işlemidir. Bununla birlikte büyük enjektörler yardımıyla ve el gücüyle kanüllerden çekme işlemi de yapılabilir. Bu durumda kanüllerden yağı çekmek iç büyük aspiratörler kullanılmaz, el yardımıyla yağlar alınır.
Ameliyat yapılırken lokal anestezi kullanılır. Bu ameliyatın tam teşekküllü bir hastanede yapılması gerekir. Ameliyat süresi ise alınacak yağın miktarına bağlı olarak yarım saat ile 6 saat arasında değişmektedir. Ameliyattan çıkan hastalar, aynı gün içinde evlerine gönderilir. Bu ameliyat ağrılı değildir ve hastaların ameliyattan sonra 3-4 gün boyunca hafif sızlamaları olacaktır. Bu durumda basit ağrı kesiciler kullanılması tavsiye edilir. Ameliyattan sonra yaklaşık 3 hafta kadar toparlayıcı korse kullanılması gerekir.

Liposuction kalıcı mıdır?

İnsanların ergenliğe ulaştıktan sonra, vücutlarında bulunan yağ hücresi sayısı değişmez. Liposuction ameliyatı işleminin uygulanmasının asıl amacı ise vücuttaki yağların değil yağ hücrelerinin alınmasıdır. Vücudumuz, yağ hücresinin yoğun olduğu yerlerde yağ depolaması yapar. Bunu bir örnekle açıklayacak olursak, bir kadının karın bölgesinde 500 bin yağ hücresi varsa liposuction ile bu sayı 250 bine indirildiyse, bu kadın ne kadar kilo alırsa alsın karın bölgesinde yağlanma olmayacaktır. Bu nedenle liposuction işlemi kalıcıdır.

Liposuction için kullanılan teknikler hangileridir?

Gelişen teknolojinin de önderliğinde, liposuction için çok farklı teknikler kullanılmaktadır. Bu tekniklerin hepsi, vücutta iz kalmamasını sağlayan özel tekniklerdir. Yağ aldırma işlemi için kullanılan teknikler ultrasonic liposuction, lazer lipo ve ıslak teknik olarak adlandırılmaktadır.
Ultrasonic teknik; yağ alma işlemi uygulanmadan önce özle bir boru ile ultrasonic titreşimlerin, yağlı olan bölgelerde gezdirilmesi sağlanır. Bu sayede, bu bölgelerdeki yağlar yumuşatılır. Ardından vakumlama yöntem kullanılarak yağlar alınır ve vücuttan dışarı atılır.
Islak teknik; tümesan teknik olarak da adlandırılan bir yöntemdir. Liposuction için en çok kullanılan yöntemdir. Bu teknikte ameliyat uygulanacak bölgede olan yağların içine su verilmesi ve şişirilmesi sağlanır. Bu sıvı içinde kanamayı durduran ve ağrıyı kesen ilaçlar bulunmaktadır. Şişen yağlar alınır ve işlem tamamlanır.
Lazer lipo ise vücutta bulunan yağların parçalanması yani patlatılması ve vücuttan dışkı yoluyla dışarı atılmasını sağlayan bir yöntemdir. Bu yöntem, daha az kilolu olan ve daha az inatçı olan bölgeler için tercih edilir. Yağ dokusunun idrarla atılamayacak kadar yüksek olduğu kişiler için liposuction yöntemi kullanılmaktadır.

Liposuction Ameliyatı kimlere uygulanır?

•    Liposuction’un bir zayıflama yöntemi olmadığı unutulmamalıdır. Bu nedenle kilo problemi olan kişilere bu yöntem uygulanmaz. Öncelikle kontrollü bir spor ve diyet programıyla kilo vermeniz gerekir. Buna rağmen inatçı yağlarınız varsa, liposuction işlemi uygulanabilir.
•    Yağ alma işlemi, kronik sağlık problemleri bulunmayan, hamile olmayan ya da emzirme döneminde bulunmayan herkes için uygulanabilir. Bu yöntemin uygulanacağı kişilerde, aynı zamanda sistemik hastalıklar da olmamalıdır.
•    Yağ alma yöntemi, ileri yaşlarda olmayan ve deri elastikiyetini kaybetmemiş olan kişiler için uygulanabilir. Aksi halde, yağ alma işleminden sonra deride sarkma olacak ve sonuç istenildiği gibi olmayacaktır.
•    Deride hoşlanılmayan görüntü olmaması için çatlak ve sarkma gibi problemler olmayan kişiler için yağ alma işlemi uygulanabilir.

Liposuction hangi bölgeler için uygundur?

Yağ alma işlemi her bölge için yapılabilir ancak bazı bölgelerdeki yağların alınması uygun olmaz. Erkekleri için liposuction yapılabilecek en uygun bölgeler, bel çevresi, karın bölgesi ve boyun altı bölgesidir. Kadınlar için uygulanabilecek en uygun bölgeler ise kalçalar, karın ve bel bölgesi, bacakların iç ve üst kısmı, dizlerin içleri, boyun altı, kol altı, sırt ve ayak bilekleridir.
Yağ alma işleminin yapılamayacağı bölgeler ise bacakların ön kısımları ve kalçaların alt kısımlarıdır. Bu bölgelerden yağ alındığında çökme olması ihtimali vardır ve kötü bir görünüm meydana gelir. Bu nedenle uzmanlar tarafından, bu bölgelere liposuction yapılmaması tavsiye edilmektedir.